Muhtar Soycan’dan ‘İmza’ Tepkisi

Ege’nin Sesi-Ayten BODUR/ 30 Mart’ta yapılacak olan 2014 yerel seçimlerine 5 gibi kısa bir sürenin kalmasıyla birlikte Güzelbahçe’de de seçim çalışmaları ve aday adayları arasındaki rekabet hız kazanırken, ilçede çeşitli iddialar da ortaya çıkmaya başladı.

Son olarak bazı aday adaylarının muhtarların da imzasının bulunduğu dilekçeleri genel merkeze göndereceği iddialarına, Güzelbahçe Çelebi Mahallesi Muhtarı Orhan Soycan tepki gösterdi. Soycan sosyal paylaşım sitesindeki hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu. Soycan açıklamasında, “Muhtarlar birlikte olup bir dizi yazı ile ‘Biz Güzelbahçe Muhtarları olarak Sayın; M.İ den memnun değiliz. Biz Sayın; E.A yı ilçemize belediye başkanı olmasını istiyoruz’ şeklinde bir dilekçeyi muhtarlığın resmi mührünü ve kaşesini kullanarak siyasi partinin genel merkezine gönderilmek üzere düzenledikleri ve muhtarların onayladığı bu yazı siyasi propaganda olarak kullanılmakta olduğu söylenmektedir. Ben Çelebi Mahallesi Muhtarı olarak böyle bir yazıyı, evrakı, dilekçeyi imzalamadım” ifadelerini kullandı.

AVKIRAN İMZA TOPLAMIŞTI

Soycan açıklamasında açıkça isim belirtmese de; 2009 yılında düzenlenen Sarmaşık operasyonu kapsamında tutuklanarak Güzelbahçe Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ertan Avkıran’ın, imza harekâtı başlattığı biliniyordu. Avkıran topladığı imzaları da CHP Genel Merkezi’ne göndereceğini dile getirilmişti.

‘Güzelbahçe’de Kılıçlar Çekildi’ Haberini Okumak İçin TIKLAYINIZ…

İşte Orhan Soycan’ın Yaptığı O Açıklama:

Muhtar, mahalle yönetiminin başıdır ve devletin mahalledeki temsilcisidir. 
Muhtarlık seçiminde siyasi partiler aday gösteremezler. Muhtarın, mahalle tüzel kişiliğinin yürütme organı olması sebebiyle mahalleyle ilgili görevleri, devletin mahalledeki temsilcisi olması nedeniyle de devletle ilgili işlevleri bulunmaktadır.
Muhtarın mahalleyle ilgili görevleri; mahallelinin zorunlu işlerini yapmak ve yaptırmak, Mahkemede ve diğer resmi yerlerde mahalleyi temsil etmektir.
Muhtarın devlet görevleri: yasaları ve hükümet emirlerini halka duyurmak, dirlik ve düzenliği sağlamak, nüfus işlerini düzenlemek, doğal afet gibi olağanüstü olayları gerekli yerlere bildirmek merkezi yönetim kuruluşlarının mahalle ile ilgili faaliyetlerine yardımcı olmaktır. Muhtar, mahallede devletin temsilcisi olması sebebiyle, il veya ilçe ya da bucaktaki mülki idare amirliği, askerlik şubesi, emniyet, nüfus ve vergi, ziraat memurları gibi kamu görevlileriyle sürekli ilişki halindedir ve onlara yardımcı olmak ödevlerindendir.

Muhtar, mahalle sakinlerinin hiçbir siyasi görüşü gözetmeksizin seçimle işbaşına gelen bir yerel yönetici olmasına rağmen maaşını devletten almaktadır. Bir yerel yönetim biriminin başı ve yürütme organının devletten maaş alması, onu siyasi bir yönetici olmaktan çıkarmakta ve klasik bir "devlet memuru" haline getirmektedir. ‘’(Bu nedenle siyasi çalışma yapamaz siyasi çalışmalara yardım ve taraf tutumu olamaz)’’ Mülki amirler, muhtarın mahallenin yararına olmayan karar ve işlemlerini bozabilirler. Ancak muhtarın yerine geçerek karar vermezler. Yasalarda kendisine verilen görevleri yapmayan muhtar, yetkili idari yargı organının kararı ile görevden uzaklaştırılabilir. Denilmektedir…
Siyasi partilerin ilçemizdeki Belediye Başkanı aday adayları ile mevcut görevli muhtar, kişisel görüşme ve diyalog tesisi kurabilir. Adayların görüş ve düşüncelerini dinleye bilir, toplantılarına katıla bilir. Ancak muhtar siyasi çalışma yapan adaylar için muhtarlığın resmi mührünü, kaşesini kullanamaz. Kullandığı an diğer rakip adaylar tarafından şikâyet konusu olursa soruşturma geçirmesi kaçınılmaz olur… 

Son günlerde sivil toplum kuruluşları tarafından ciddi anlamda acımasızca eleştiri yağmuruna tutulan ve 12 muhtar hakkında ileri geri konuşulmasına neden olan konuşudur ki: Muhtarlar birlikte olup bir diz yazı ile ‘’Biz Güzelbahçe Muhtarları olarak Sayın; M.İ den memnun değiliz. Biz Sayın; E.A yı ilçemize belediye başkanı olmasını istiyoruz’’ şeklinde bir dilekçeyi muhtarlığın resmi mührünü ve kaşesini kullanarak siyasi partinin genel merkezine gönderilmek üzere düzenledikleri ve muhtarların onayladığı bu yazı siyasi propaganda olarak kullanılmakta olduğu söylenmektedir.

Ben ‘Orhan SOYCAN’ Çelebi Mahallesi Muhtarı olarak böyle bir yazıyı, evrakı, dilekçeyi imzalamadım. Namusum ve şerefim üzerine yemin ederim. Aksi ispatlansın hemen anında istifamı verir emanet edilen o onurlu, şerefli baratalı mührü mülki idareye teslim eder, cezai müeyyidesine de hazırım…
Diğer muhtar arkadaşlarımın da böylesine bir gaflete düşeceklerini hiç sanmıyorum. 

Güzelbahçe ilçesi Muhtarları olarak biz böylesine bir yazı hazırlayıp; her siyasi görüşten olan seçmenlerin, tamamen özgür ve hür iradesi ile şeffaf ve demokrat bir seçimle bize verilen bu onurlu, şerefli görevin simgesi olan Muhtarlığın resmi mührünü ve kaşesini, her ne amaçla olursa olsun ödevi ve görevi dışında kullanmadık, kullanmayacağız da. 

Belediye başkanı aday adaylarımızın hepsi Güzelbahçe’mize hizmet etmek için manevi cesaretleriyle yüreğini ve projelerini ortaya koyarak aday olmuşlardır, hepsini candan kutluyor başarılar diliyoruz. Biz muhtarlar Belediye Başkanı Aday adayları ile değil seçilen belediye başkanı ile çalışacağız.

Kamuoyuna duyurulur!

Saygılar
Orhan SOYCAN
Çelebi Mahallesi Muhtarı

07 / 11 / 2013 13:17

Yorum Gönder

Ad, Soyad:
E-Posta
Yorumunuz
Güvenlik Kodu

Yorumlar


ANASAYFA | GÜZELBAHÇE | İZMRİ | EGE | TÜRKİYE | EKONOMİ | KÜLTÜR-SANAT | SPOR | DÜNYA | ALBÜM | VİDEO | KÜNYE | İLETİŞİM
Bu sitenin yazılım ve altyapı hizmetleri Deniz Web tarafından sağlanmaktadır.